ЕУ ПРОГРЕС је партнерски програм који финансирају Европска унија, Влада Швајцарске и Влада Србије, а спроводи га Канцеларија Уједињених нација за пројектне услуге (УНОПС), у сарадњи са 25 општина. ЕУ ПРОГРЕС, је развојни програм који финансирају међународни донатори, а спроводи се у партнерству са партнерским општинама, а са крајњим циљем да се унапреди квалитет живота њихових становника.

ЕУ ПРОГРЕС је обезбедио, кроз успостављање одговарајућих критеријума, непристрасну и равномерну расподелу средстава, колико год је то могуће. На пример, појединачне општине су у могућности да добију финансирање за спровођење само једног локалног инфраструктурног пројекта током једног јавног конкурса, без обзира на то да ли је поднела више од једног доброг пројекта. Још један пример јесте успостављање географског критеријума – током расподеле средстава ЕУ ПРОГРЕС је обезбедио равномернугеографску дистрибуцију средстава.

Максималан износ који је додељиван за финансирање општинских инфраструктурних пројеката је 100.000 евра, док је максимална вредност која ће бити додељена пројектима који се финансирају посредством Фонда за учешће грађана 10.000 евра. Међуопштински пројекти могу да се финансирају са преко 100.000 евра али ће износ у конкретној ситуацији зависити од партнерстава која су успостављена и од средстава која су обезбеђена за суфинансирање.

Пројекти чија је реализација у току по Уговорима о донацији између општине Рашка И ЕУ ПРОГРЕС су:

1.Завршетак радова на изградњи анекса Дечјег вртића „Весело детињство“ у Рашки, што се тиче овог пројекта он је један од најприоритетнијих пројеката када је у питању допринос проширењу, унапређењу и координацији служби које се тичу бриге о деци и породици у општини Рашка.Реализацијом предметног пројекта општина Рашка би обезбедила повећање адекватних услова у предшколским институцијама и проширење мреже предшколских установа.
Резултат реализације пројекта Завршетак радова на изградњи анекса дечјег вртића „Весело детињство“ - Рашка биће следећи: Радни простор вртића у Рашки проширен за најмање 680 м2 до краја реализацје пројекта, Повећање капацитета за 120 – оро деце (узраста од 1 – 6 година ), Најмање 16 васпитача биће запослено у првој години по завршетку пројекта.
Сви радови предвиђени Уговором између извођача и општине Рашка, биће завршени у току децембра 2012. и јануара 2013.године. У току јануара 2013.године, биће формирана Комисија за технички пријем анекса Дечјег вртића „Весело детињство“ у Рашки са задатком да изврши технички пријем истог (до краја јануара 2013.године).

2. Израда Плана Детаљне регулације за Суво Рудиште ово је један од најприоритетнијих пројеката када је у питању планска документација  јер представља основ за решавање проблема туристичког центра  Копаоник. Реализацијом предметног пројекта општина Рашка би добила техничку исправну и рационалну полазну основу и базу за даљу израду пројектне документације вишег нивоа, односно за све наредне активности и улагања, јер ће овај план дефинисати јавну и другу употребу земљишта, дефинисаће правила и регулативе за активности изградње, дефинисаће инфраструктуру и др. Комисија за планове извршила је стручну контролу по примедбама са јавне расправе. До потпуне реализације овог пројекта остале су још активности
•    спровођеwе стручне контроле од стране ресорног министарства Владе РС
•    поступање по примедбама ресорног министарства
•    Усвајање ПДР „Суво Рудиште“ од стране СО-е Рашка

3. Израда Главног пројекта рециклажног центра у Рашки, овај пројекат је један од приоритетних пројеката када је у питању жаштита и унапређење животне средине, имплементација националног законодавства - Стратегије на републичком (Национални програм заштите животне средине, Стратегија за апроксимацију у области заштите животне средине, која даје процену потребних улагања, Стратегија за управљање отпадом) и на локалном нивоу, а кроз све то и приближавање стандардима ЕУ. Резултат израде Главног пројекта рециклажног центра у Рашки биће стварање могућности за реализацију истог, чиме би се добио центар за разврставање и привремено складиштење рециклабилних материјала, као и посебних токова отпада. Посебни циљ овог пројекта је „Управљање цврстим отпадом у складу са принципима одрзивог развоја“, а у складу је са посебним циљем  4.1.3 Стратегије одрзиовог развоја опстине Раска (2009-2019). Одрживо управљање отпадом подразумева минимизирање количине произведеног отпада на месту настанка издвајањем различитих компоненти на извору настајања отпада (из домаћинстава, радњи, институција..), а тиме и повећање удела отпада који се може поново користити, уз  истовремено смањење оптерећења депонијског простора. Изградња рециклажног дворишта омогућице да се материјал чува и складишти док се не сакупи одговарајућа количина која би се транспортовала до места третмана, чиме се смањују трошкови транспорта и одлагања отпада. У току месеца новембра тачније 06.новембра 2012.године од стране изабраног вршиоца техничке контроле извршена је и техничка контрола Главног пројекта рециклажног центра у Рашки. Остала је још активност која се односи на усаглашавање Главног пројекта рециклажног центра у Рашки са садржином Извештаја о техничкој контроли.

Сви побројани пројекти чија је реализација у току су у складу са принципима одрживог развоја, као и у складу са посебним циљевима „Стратегије одрживог развоја општине Рашка 2009-2019.“

Општина Рашка
Општинска Управа
Служба за ЛЕР